Katecheta píše vysvědčení

Katecheta píše vysvědčení

https://vvrh.signaly.cz/1906/katecheta-pise-vysvedceni

Tak školní rok nám pomalu končí a je třeba žáky potěšit, tak jim dám pěkné vysvědčení. Dnešní datum je k tomu vhodné i vzhledem k svátku, který se nově slaví.

Vysvědčení jim píšu (skoro) každý rok naprosto originální, formát si dělám vlastní a slovní hodnocení mám také vlastní. Je to takový dopis žákovi k povzbuzení. A jelikož je GDPR, nemůžu uvést příklady dětí, napsal jsem si vysvědčení sám pro další inspiraci.

Je v tom také metoda, jak píši vysvědčení, nenabízím si žádná podpůrná slova, vycházím z toho, že jsem se s dítětem setkával a snažil se ho poznat v jeho dobrotě. Všímám si v tom i jejich aktivit ve farnosti, avšak pokud dítě nechodí ani do kostela, snažím se ho pozvat a povzbudit také v jeho dobrých vlastnostech, které vnímám. Na každém človíčku je hodně dobra.

Důležité je, aby všechno to dobro bylo skutečně pravdivé, protože vysvědčení má být také spravedlivé.Když nemohu žáku dát s čistým svědomím známku 1, což se mi stává zřídka, vysvědčení pak raději ani nepíšu a vymyslím nějaký vhodný dárek pro všechny.

Jo a v neposlední řadě píši vysvědčení jen, když mi funguje moje krásná barevná 9 let stará tiskárna a tisknu ho na tvrdý lehce obarvený (může být i čistě bílý, ale není to tak praktické – nepoužívat křiklavé barvy, prostě tak, aby to bylo hezké) papír formátu A4 tak, že na titulní straně je vysvědčení se známkou, pak strana prázdná, následně slovní hodnocení a pak opět prázdná strana.

I když se žák jeví nedbale a náboženství narušuje, jak může, přesto se dá najít důvod, proč by měl dostat nejlepší známku a krásné vysvědčení.

Je-li to vhodné, dovoluji si psát vtipně a hlavně krátce, aby to nebylo dlouhé čtení. Toto vysvědčení jim může být památkou. Může tam být kromě zbožných obrázků také nějaká výrazná fotka z náboženství nebo ze školního výletu, kde jsou všichni vyfoceni nebo obrázek jejich křestního patrona.

Velmi důležité je dát dětem 1 a napsat pár slov. A také je pozvat na mši svatou každou neděli. Pokud mám dohledaný jejich křest nebo vím, že mají i více křestních jmen, píšu jim tak jméno na vysvědčení, ale v povídání pro ně je oslovuji tak, jak se běžně nechají oslovovat.

Vojtěch Hýbl


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *