Katecheta taky vymalovává

Katecheta taky vymalovává

Když máme pracovní listy, děti už si je ne vždy rády vymalovávají. Přece jen barevný list zaujme mnohem více, než obrysy obrázku k vymalování. Sice děti pak mohou více pustit uzdu své fantazie a vymalovat si list podle svého, ale stejně se jim více líbí, když má pro ně katecheta barevný obrázek.

A tak před 4 lety jsem vymaloval všechny pracovní listy pro II. ročník a letos děti učím podle ročníku prvního, z kterého mám vymalované jen některé a ještě vymaluji další – ovšem v tomto ročníku ne všechny listy jsou vhodné vymalovat předem.

Všechny ty listy mám naskenované a tak vždycky před hodinou náboženství je vytisknu v potřebném formátu na vyhovující tvrdost papíru (na některé listy je vhodnější tvrdý) verzi k vymalování a pro sebe mám pracovní list vymalovaný (většinou stačí formát A5, někdy i A6 a občas v běžném A4).

Taky se dětem líbí, když dostanou nálepku velikosti obrázku svatých a mohou si ji nalepit do sešitku – tisknu to jako zmenšeninu některých pracovních listů (ne u všech je to vhodné).

Teď mám taky čerstvou zkušenost, když jsem vymalovával jeden pracovní list po vyučování ve školní družině, tak jeden prvňáček, který chtěl s námi chodit do náboženství, mi chtěl pomoci s vymalováním toho listu. Mile rád jsem mu to dovolil a bylo vidět, že ho to opravdu baví. Ony ho zaujaly také mé padesátibarevné fixy, kterými jsem obrázek maloval. Pak si pro něj přišla maminka a domluvili jsme se na náboženství.

Listy, které jsem přiložil jako příklad jsou oba z pracovních listů pro 1. ročník. Z podobenství o dvou stavitelích jsem tak udělal malou kulisu, která se dá více otáčet podle děje tohoto příběhu a list č. 4 je právě ten, který jsem nemaloval sám, ale s pomocí toho prvňáčka.

Nemusím k tomu být velký malíř, ale je potřeba, aby ty obrázky byly hezké.

Jedním z motivů, proč jsem se také rozhodl listy vymalovat je ten, když jsem viděl, že některé děti dar vymalovávání fakt nemají a pak je to taky nebaví. Když vidí něco krásného, chtějí to také napodobit.

Jestli chcete podrobněji, můžete si přečíst: https://vvrh.signaly.cz/1910/kdyz-katecheta-kresli

Vojtěch Hýbl